Пропускане към основното съдържание

Славеят на Пирин огласи квартал "Повеляново"

Славеят на Пирин Николина Чакърдъкова и камерен състав на Неврокопския танцов ансамбъл подгряха настроението на девненци в навечерието на коледно-новогодишните празници. Добре отоплената зала на Младежкия дом в квартал „Повеляново“ едва побра всички ценители на народните песни и танци, които искаха да се насладят на живо на фолклорната магия на Пиринския край. 
Сред официалните гости на организирания от Община Девня концерт бяха кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, секретарят на общината Елка Драгулева, председателят на местния парламент Владимир Ненков, общински съветници. 
Прогресивно нарастваща темпоритмика, рязка смяна на песенното звучене от елегично към празнично, феерични носии, блестяща хореография, акапелни изпълнения с публиката и силни аплодисменти белязаха концерта на Николина Чакърдъкова и неврокопските танцьори, които се изявиха и като певци.  
Славеят на Пирин сподели пред публиката, че през отминаващата година е станала свекърва и тъща, както и че очаква първото си внуче, което по думите ѝ ще бъде новата Николина Чакърдъкова. 
Народната певица изпълни и сантиментални за нея песни, които е пяла в детството си пред своя баща, на когото дължи любовта си към фолклора и първите си сценични изяви в домашни условия. В знак на признателност кметът подари огромен букет цветя на певицата.
Свилен Шитов благодари на Николина Чакърдъкова и на танцьорите за това, че създадоха празнично настроение на всички. За последно певицата и Неврокопският ансамбъл са изнасяли концерт в Девня преди 10 години, но кметът обеща да ги кани по-често. 
Славеят на Пирин увери, че ще откликва на всяка една покана и поиска следващият ѝ концерт в Девня да бъде през лятото „на мегдана“. 
Накрая танцьорите от Неврокопския ансамбъл и публиката се хванаха на дълго хоро, а Николина Чакърдъкова пожела на всички да мислят най-вече за себе си.   

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Четири пресъхнали чешми в Девня текнаха отново (снимки)

Четири пресъхнали чешми в землището на община Девня текнаха отново, след като по инициатива на кмета Свилен Шитов водоносните слоеве бяха дренирани и изведени до чучурите на съоръженията. Две от чешмите, по които отново тече вода, са в местността Глиган чешма, третата е в местността Ловката, а четвъртата – в квартал „Повеляново“, където се работи по възстановяване на водоподаването към още една чешма. Построената в чест на 1300 години България Глиган чешма, на която е кръстена и заобикалящата я гориста местност, утвърдила се като предпочитана пикник и офроуд дестинация, бе пресъхнала от доста време. Същото се отнасяше и за намиращата се в непосредствена близост Гечова чешма, чийто чучур е с формата на глиганска глава.  Посетителите на живописната местност отново могат да утоляват жаждата си с прясна вода от земните недра и да си спомнят с благодарност за родолюбци като Стоян Жечев, изградил чешмата в памет на своя брат и бетонния кръст, който се извисява над Девненската