Пропускане към основното съдържание

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт.
Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета. 
Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите представители на институциите, в това число и от името на Дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна.
Кметът на Девня Свилен Шитов, който е и почетен член на НЧ „Христо Ботев 1927“, благодари на кипренските самодейци за тяхната самоотверженост и им пожела здраве, сила и неизчерпаема творческа енергия, с която да продължават да пленяват сърцата на публиката и да покоряват нови върхове. Градоуправникът подари на колектива видеокамера, с която оттук нататък да заснема сценичните си изяви.
В юбилейния концерт участваха малки, по-големи и най-големи самодейци от Девня, Суворово, Чернево, Константиново и Ветрино. Той бе открит от певческата група при НЧ „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра с художествен ръководител Невянка Василева. Автентични и обработени фолклорни песни и танци се редуваха с модерни изпълнения, а най-много овации този път обраха жените от НЧ „Просвета 1905“ - с. Ветрино, които изиграха комедиен фолклорен спектакъл с песни и хумористични скечове, заимствани от разказите на Чудомир.
Както подобава на такъв празник, не липсваше огромна торта със свещички, както и обилна гощавка, приготвена с участието на всички кипренски самодейци.

Поздравителен адрес на кмета Свилен Шитов към колектива на НЧ "Христо Ботев 1927" - с. Кипра:

Скъпи кипренски самодейци,

От сърце и душа Ви благодаря за всичко, което правите за културата на родния ни край въпреки изпитанията на времето и въпреки вашите домашни и служебни задължения. Съзидателната енергия – тази истинска любов, която влагате в съхраняването и популяризирането на фолклора, традициите и обичаите на Кипра, е не само гордост за читалището, за селото и общината, но и за родолюбивите българи у нас и по света и за нашите скъпи предци, основали НЧ „Христо Ботев 1927“ преди 90 години.

Благодаря Ви, че дадохте всичко от себе си, за да започнем да утвърждаваме Кипра като туристическа дестинация и тук е мястото да отбележа, с най-искрената си признателност, че ако не бяхте Вие, селото нямаше да е толкова одухотворено и колоритно, а етнографската му къща щеше да бъде просто един музей на домашния бит.

На всички Вас желая здраве, духовна сила и неизчерпаема творческа енергия, с която да продължавате да пленявате сърцата на публиката и да покорявате нови върхове!
Нека читалище „Христо Ботев 1927“ да пребъде, а нашите следовници да продължават да отстояват българщината въпреки изпитанията на новото време!

Честит 90-годишен юбилей на НЧ „Христо Ботев 1927“ – достоен продължител на културно-просветните традиции на нашия край и ревностен пазител на родното!
На многая лета!

Свилен Шитов, 
Кмет на Община Девня

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че