Пропускане към основното съдържание

Девненци отбелязаха Трети март с исторически спектакъл и богата фолклорна програма (снимки)


С вълнуваща военноисторическа възстановка, възрожденски песни, залпове и богата фолклорна програма девненци отбелязаха Националния празник Трети март на площада пред читалище "Просвета". Специален гост на общоградското празненство в квартал "Девня-1" бе Александър Кужов – съветник на Генералния консул на Руската федерация във Варна. 

Пременен в народна носия, кметът Свилен Шитов благодари на всички девненци, които излязоха на мегдана на Трети март. В приветственото си слово той изтъкна делото на руския император Александър II, наричан от нашия народ Цар Освободител.
В своята реч Александър Кужов подчерта, че не са много народите по света като българския и руския, които да са толкова съдбовно свързани помежду си. Дипломатът пожела мир и любов на българи и руснаци и изрази надежда, че двете страни ще продължат да поддържат братски отношения въпреки изпитанията на времето. 
"Искам да изкажа почит към всички руски, беларуски, украински, финландски и румънски войски, които са се присъединили към руската армия и са загинали за освобождението на българския народ. Во веки веков преданост към подвига ви. Заповядайте!" – с тези думи кметът се обърна към генерал Манзей и войската му, които девненци посрещнаха на площада с хляб и сол, както се е случило преди 139 години в село Девне – тогава едно от най-големите в състава на Провадийската околия. 
Възстановката, която бе изпълнена от актьори на Национално дружество "Традиция" – Регионален клуб "46-ти пехотен Добрички полк", бе първото по рода си събитие в културния календар на Община Девня. 
На фона на военна музика и дикторски исторически разказ генерал Манзей, конниците и дружината му се спуснаха към мегдана на село Девне. Преди това двама драгуни разузнаха каква е обстановката, има ли турци, а девненец в носия им отговори: "Турки, ест? Здрастуйте, братушки, турки нет!" 
След това множеството посрещна войските с празнични възгласи и аплодисменти, а кметът Свилен Шитов и неговият заместник Донка Йорданова поднесоха на генерала хляб и сол и бъклица вино.
След разменените приветствия последваха българският и руският химн, а свещеник благослови генерала и поръси войската за здраве. Отслужена бе и заупокойна молитва за душите на загиналите опълченци и войници, в чиято памет площадът притихна в едноминутно мълчание. Последва команда за стрелба и пушките на руските освободители гръмнаха. 
След спектакъла всички девненци имаха възможността да се снимат за спомен с актьорите. Междувременно кметът Свилен Шитов и Александър Кужов поднесоха цветя пред намиращия се в близост военен паметник.  
Празничната програма продължи с топовни залпове и вдъхновяващи фолклорни изпълнения на самодейни състави при девненските читалища. Най-трогателен бе танцът на жените от ансамбъл "Кипра" при НЧ "Христо Ботев", които изпълниха "Робско хоро". Професионална хореография с аранжирани ориенталски ритми в народната песен, много драматизъм и непорочност излъчваше този колективен танц в наведена стойка, която изведнъж се изправи гордо и решително.
Кметът на Девня Свилен Шитов, неговият заместник Донка Йорданова и председателят на Общинския съвет Владимир Ненков се превърнаха в своеобразна атракция на празника и изненадаха всички с външния си вид. Представителите на местната власт бяха докарани в народни носии и заразиха с ведро настроение съгражданите си.
В автентичен стил се бяха пременили и други девненци, включително членовете на кметското семейство, което също бе на площада.
  Накрая девненци се хванаха на дълго общоградско хоро, което се изви на няколко ката. 
Първото по рода си честване на Трети март в Девня не слага край на празничните изненади на Общината към гражданите. На 9 март, четвъртък, в индустриалния град ще гостува най-големият фолклорен ансамбъл в България – "Пирин". Концертът, който ще е с вход свободен, ще се проведе в читалище "Просвета" от 18:30 часа.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите