Пропускане към основното съдържание

С рецитали и концерти девненски читалища отключиха настроението за Трети март (снимки)

Малкият гайдар Данаил Мирославов от НЧ "Съзнание-1927"

Грандиозното посрещане на Трети март в Девня бе предшествано от други празнични инициативи на местно ниво в навечерието на 139-ата годишнина от Освобождението на България от турско робство. Техни домакини бяха народните читалища в селата Кипра, Падина и квартал "Повеляново", чиито самодейни състави изнесоха зареждащи с патриотизъм рецитали и вдъхновяващи фолклорни концерти в препълнени зали. 

Сред официалните гости на празничните събития бяха кметът на Община Девня Свилен Шитов и неговият заместник Донка Йорданова. С изявите си някои читалища отбелязаха и Деня на самодееца, който се чества на 1 март.

"Решихме да комбинираме двата повода – Деня на самодееца и Трети март, затова направихме концерта си на 2 март", обясни Дарина Атанасова, председател на НЧ "Съзнание-1927" – кв. "Повеляново". За това събитие самодейците са репетирали близо 5 месеца преди да излязат на сцената.
Концертът в НЧ "Съзнание-1927"
Концертът в Повеляново е започнал с празничен поетичен рецитал в изпълнение на ученици от ОУ "Св. св. Кирил и Методий", а малкият гайдар Данаил Мирославов (на челната снимка) е открил музикално-танцовата част на събитието.
Празничен рецитал в НЧ "Съзнание-1927"
Залата на читалището в квартал "Повеляново" е била препълнена, като сред официалните гости там е била и г-жа Елка Драгулева, секретар на Община Девня и жител на квартал "Повеляново". Народни песни, танци и солови музикални изпълнения поддържаха духа на българщината в продължение на час и половина, разказа Дарина Атанасова. 
Концертът на НЧ "Съзнание-1927" премина при голям зрителски интерес
Концертът на НЧ "Христо Ботев-1927" – с. Кипра на 2 март бе посветен само на Националния празник, съобщи секретарят на културно-просветното средище Дияна Найденова. Отделно самодейците празнуваха Деня на любителското творчество на хижа "Петрича", от където се завърнаха днес.  
Самодейците от Кипра отбелязаха професионалния си празник на хижа "Петрича"
Иначе гостите на концерта в Кипра са били посрещнати с мартеници и български трибагреници. След това се е състоял ритуал по внасяне на националното, самарското и читалищното знаме. Малки самодейци са рецитирали поемата "Хайдути" на Христо Ботев в пълния ѝ обем. 
С дикторски текстове в Кипра са били припомнени най-важните моменти от борбата за национално освобождение през епохата на Възраждането. Освен традиционните музикално-танцови изяви в рамките на концерта се е разиграл и необичаен ритуал. 
Свилен Шитов, чиито корени са от Кипра, е бил накаран да повтори кметската си клетва – с Библия, пистолет и нож, но този път с акцент да служи на населението на родното си място. Със същите атрибути преди Освобождението клетва за вярност са полагали революционерите, обясни Дияна Найденова.

Трети март в с. Падина

Навръх Трети март село Падина почете загиналите за Освобождението на България опълченци и войници с рецитал и фолклорен концерт, съобщи кметът на населеното място Ивелина Йоргакиева. 

Ежегодно Националният празник в Падина се чества в парка до кметството, където са разположени паметниците на загиналите във войните. Там се събират много хора, които отдават почит на своите предци. 

За първи път тази година в селото гръмна черешово топче, а гост на честванията в Падина бе заместник-кметът на Община Девня Донка Йорданова. 

Самодейци от детската, мъжката и женската фолклорна група към местното читалище "Васил Левски-1910" поднесоха венци и цветя пред паметниците на загиналите във войните падинци, разказа Ивелина Йоргакиева. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите