Честита Баба Марта! |
С огромна мартеница осъмна сградата на Община Девня на 1 март. Празничната конструкция е специален жест на кмета Свилен Шитов към девненци по случай посрещането на Баба Марта и наближаващата пролет. В изработката и поставянето на масивната украса безвъзмездно се включиха работници на фирма "Надин", начело с техния ръководител г-н Петър Петров, шивачката Добромира Атанасова, девненецът Веселин Върбанов и персоналът на Дневния център за хора с увреждания, на които Община Девня изказва специални благодарности за съдействието.
Тази сутрин малки самодейци от читалище „Отец Паисий“ в квартал „Река Девня“, придружавани от самата Баба Марта, дойдоха в общината, за да поздравят всички служители и да ги закичат с мартеници за здраве, дълголетие и благоденствие.
Тази сутрин малки самодейци от читалище „Отец Паисий“ в квартал „Река Девня“, придружавани от самата Баба Марта, дойдоха в общината, за да поздравят всички служители и да ги закичат с мартеници за здраве, дълголетие и благоденствие.
В индустриалното градче народният празник бе отбелязан с различни събития, в които дейно се включи и кметът Свилен Шитов. Още в последните дни на Малък Сечко, по инициатива на ръководството на СУ „Васил Левски“, бе организиран базар на ръчно плетени от ученици мартеници, който има конкурсен характер. Със средствата от продажбата на обредните украси ще бъдат закупени награди за най-добрите майстори на червено-белите накити, съобщи директорът на училището Георги Петков.
На път за родителска среща по повод сформирането на новите професионални паралелки кметът на Община Девня Свилен Шитов също закупи мартеници за своето семейство, близки и роднини.
Днес градоуправникът посети и трите детски градини на територията на общината – „Незабравка“, „Детелина“ и „Здравец“, за да закичи лично с мартеници всички малчугани. Свилен Шитов пожела на децата да са бели и червени, все така засмени и много послушни.
Първият ден на месец Март заема съществено място в народния календар на българите. Той е един от най-почитаните и емоционални празници, запазил се от древността до наши дни. Свързан е с редица вярвания, обичаи, обреди и забрани, имащи за цел да осигурят здраве за хората и домашните животни, добър урожай за земеделските култури и овошки. Наричат го още Първа Марта, Стара Марта или само Марта и го свързват с пролетното затопляне и възраждането на природата.
В народния приказен фолклор месецът е свързан с образа на Баба Марта, която е своеобразна персонификация на идващата пролет, представяна най-често като капризна, стара жена с непостоянен характер – ту сърдита, ту весела.
Тя имала двама братя – Голям и Малък Сечко (януари и февруари), които изпили своето вино и посегнали на бъчвата на сетра си. Като разбрала, Баба Марта се ядосала и разфучала, навсякъде станало сняг и лед. Скоро обаче гневът ѝ преминал (сетила се, че все пак това е дело на братята ѝ) и се засмяла. Тя е жена с променлив характер, затова и времето през месеца е променливо и капризно.
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.