Пропускане към основното съдържание

Държавата да преведе авансово парите за операцията в "Полимери", настоява кметът на Девня


Надявам се, че междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане при бедствия и аварии ще ни отпусне авансово нужните средства, за да реализираме аварийния план в "Полимери". Това заяви в отговор на въпрос от общински съветници кметът на Девня Свилен Шитов по време на провелата се днес сесия на местния парламент. 

Градоуправникът за пореден път подчерта, че създалата се ситуация на територията на фалиралия завод не представлява пряка опасност за живота и здравето на хората, но сумата, необходима за изпълнението на превантивните мерки, би затруднила сериозно финансовото състояние на общината, която и бездруго продължава да изплаща стари дългове, унаследени от предходната местна власт. 

Реализацията на аварийния план ще струва на общината в пъти повече, отколкото през 2014 година, когато бе прехвърлена по-голямата част от тежките фракции в компрометирания съд. Това е така, защото набелязаните дейности са повече, като поне една четвърт от необходимите 400 хил. лева ще отидат за закупуване на натриева основа, с която да бъде понижена киселинността на отпадъчния трихлоретан от пробитата бака. Освен това процесът на неутрализация не може да се получи при механично вливане на натриевия хидроксид в трихлоретана, затова трябва да се създадат условия за изкуствена циркулация на веществата, обясни Свилен Шитов.  
В момента специалистите, ангажирани с аварийната операция, разчистват отломките от разбитата обваловка на котлована, която трябва да се положи наново. Ще бъде изградено и видеонаблюдение на площадката, до която постоянен достъп ще имат Община Девня и Областна администрация – Варна. 
Свилен Шитов допълни, че въпреки създалата се ситуация, синдикът на "Полимери" очаква до края на месеца да бъде сключена сделката за закупуване на парцела, на който е разположен бившият завод. Ако това се случи, общината ще може да получи близо 1 млн. лева, които обявеното в несъстоятелност предприятие ѝ дължи. 
В същата точка "Питания" съветници сигнализираха, че циментовият завод редовно обгазява района на квартал "Река Девня", особено в тъмната част на денонощието през почивните дни. Стана ясно, че "Девня Цимент" депонира незаконно балите с RDF отпадъци, които внася от Италия, както и че екологичните власти не са правили оценка за тяхното въздействие върху човешкото здраве при горене. 
Снимка: sputnik.bg
"Девня Цимент" се гаврят с нас! Изтровиха ни!", оплака се и жителка на кв. "Река Девня", която присъства на общинската сесия. Съветници коментираха, че ситуацията вече е нетърпима, затова, ако заводът не коригира незабавно производствените си практики, възнамеряват да организират протести, с които да блокират трайно работата му.  
В отговор на питане кметът Свилен Шитов съобщи, че в момента общината проверява дали описаните имоти в декларацията за данък сгради на предприятието отговарят на действителния им брой. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите