Пропускане към основното съдържание

Иван Сутев: Поддръжката на археологическите резервати трябва да бъде държавна политика

Иван Сутев. Снимка: chernomore.bg (архив)

За дейността и финансовото състояние на Музея на мозайките в Девня, посещаемостта през изминалата година, както и за инициативите, които се предвиждат в културното учреждение, Радио "Фокус" – Варна разговаря с директора на музея Иван Сутев.

Фокус: Г-н Сутев, какъв брой туристи посетиха музея през миналата година, повишава ли се посещаемостта през летния туристически сезон?

Иван Сутев: През миналия отчетен период посещаемостта се увеличи почти двойно в сравнение с 2015 година. Това до голяма степен беше във връзка с честването на 30-тата годишнина на музея, която бе тържествено отбелязана с възстановка на гладиаторски борби и на римски военни ритуали. По-голяма посещаемост има, когато има годишнина, честване или когато се провеждат разкопки. След дълго прекъсване през миналата година подновихме археологическите проучвания и това повиши интереса към Музея на мозайките. Другата важна причина е, че се разрешиха проблемите около руските туристи и започна да нараства и техният брой. Все още е твърде малък, но тенденцията е към подобрение. В този момент все още преобладават българските туристи, и то главно неорганизираните, от така наречения семеен туризъм, които посещават музея поради факта, че той е част от стоте национални туристически обекта.
Фокус: Разкажете повече за разкопките, които извършвате...

Иван Сутев: Продължаваме едно проучване на античната сграда, което започна през 2009 година и бе прекъснато. Обектът се намира западно от основната антична сграда с мозайки, върху която е разположен музеят. Всъщност, една улица на запад, от която сме проучили около 300 квадратни метра. Тази антична сграда е много по-голяма и се надяваме през тази година да довършим проучването на тази част, която сме предвидили, но голяма част от нея се намира под сега съществуваща къща и е невъзможно обектът да се проучи изцяло. Финансирането беше частично със средства на Регионалния исторически музей във Варна, с който работим в тясно сътрудничество, както и от Община Девня.
Фокус: Какъв е бюджетът на музея, разполагате ли с достатъчно средства, за да  покривате наличните разходи?

Иван Сутев: Средствата никога не достигат. В сферата на културата те никога не са много. Разполагаме с един делегиран бюджет, като всеки един музей, който е част от регистъра на музеите в Министерството на културата. Тези средства, разбира се, не са достатъчни, защото дейностите, които трябва да извършваме, са много повече от това, което е осигурено в бюджета. Ние се намираме на територията на голям археологически резерват (Марцианополис), чиято поддръжка и опазване не е по силите на един общински бюджет. 
Става дума за археологически резерват с площ над 700 декара, твърде голям за финансовите възможности на Община Девня.  Поддръжката и опазването на археологическите резервати би следвало да бъде държавна политика, а средствата да не се осигуряват от малките общини.  Що се отнася до финансирането от Археологически музей – Варна, то беше за конкретните разкопки и е въпрос на добро отношение от страна на колегите от варненския музей.
Фокус: Какви действия ще предприемете, за да се подготвите за летния туристически сезон?

Иван Сутев:  Нашата задача е да подготвим музейната сграда и прилежащите й открити площи и ще разчитаме за това на помощта на общината, защото една голяма сграда с парк около нея изисква сериозна поддръжка. Евентуално ще инициираме заедно с общината различни мероприятия по време на майските празници, които ще имат за задача да популяризират нашето културно-историческо наследство и да привлекат повече туристи – имам предвид отново исторически възстановки, ден на откритите врати и други инициативи.
Фокус: Кое отличава музея като културно-исторически обект, коя е най-забележителната мозайка, която посетителите могат да видят?

Иван Сутев: Музеят е построен върху основите на антична сграда и експонира антични мозайки на мястото, където са открити от археолозите в стаите на античната къща. Сградата е от края на III – началото на IV век. Някои от подовете са покрити с красиви подови мозайки, които са изпълнени в 16 различни цвята и изобразяват сцени и герои от римската и древногръцката митология. Най-интересна и знакова е римска мозайка, изобразяваща отрязаната глава на Горгоната – Медуза поставена върху щита на богинята Атина Палада.
Разговаря: Тодор Върбанов, Радио "Фокус" - Варна

Коментари







Популярни публикации от този блог

Инициативата „Подарък за всяко дете“ отключи още милосърдни жестове

Инициативата „Подарък за всяко дете“, която поде съпругата на кмета на Девня Свилен Шитов, провокира служители на „Солвей Соди“ да доставят в Пункта за дарение на дрехи и вещи за бита в квартал „Девня-2“ 40 торбички с лакомства. По този начин социално слаби родители, които избират коледен подарък от дарението на Николина Асенова-Шитова, могат да занесат вкъщи и комплект лакомства за своето дете.  Средствата за торбичките със солени и сладки изделия са осигурени от продажбата на ръчно изработени от персонал а на “ Солвей Соди“ декоративни елхички, които са били закупени от служители на „Технофос“, „Алифос“ и „Стройпродукт Крайчев“. Инициативата „Подарък за всяко дете“ на кметската съпруга се радва на голям успех. Почти всички детски играчки вече са в домовете на семейства в нужда. Към настоящия момент в своеобразния подаръчен кът са останали само бебешки играчки, съобщи социалният служител Снежана Дянкова.

Обвинител №1 на Девня се кандидатира за районен прокурор на Варна

Невена Илиева на церемонията по встъпването си в длъжност като административен ръководител на РП-Девня в присъствието на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Снимка: prb.bg (27.07.2016)  Настоящият административен ръководител на Районната прокуратура в Девня Невена Илиева е сред петимата кандидати за районен прокурор на Варна, след като доскорошният ѝ председател – Цветанка Гетова, бе освободена предсрочно от поста с решение на ВСС. Това става ясно от официалната интернет страница на висшия кадрови орган на съдебната власт, където са публикувани биографиите, концепциите за управление и декларациите за имотното състояние и произхода на средствата на участниците в конкурса.  Невена Илиева е завършила „Право“ в Юридическия факултет на Технически университет – Варна. Дипломата ѝ за средно образование е от СОУ „Стефан Караджа“ – гр. Каварна. Владее английски език на добро ниво. През годините е участвала в 8 семинара, свързани с професионалната ѝ дейност и кв...

Съдят варненски бизнесмен, укрил данъци в особено големи размери

На съд с обвинителен акт на Окръжната прокуратура във Варна е предаден управителят и съдружник в дружество с ограничена отговорност "Чернев клима", сега "Нико клима" ЕООД, Георги Чернев. Той избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – 187 142 лева. Престъплението по член 255, ал. 3 от Наказателния кодекс е извършено от подсъдимия като продължавано деяние чрез потвърждаване на неистина в подадени данъчни декларации за 13 отчетни периода. Така управителят на дружеството успял да приспадне неследващ се данъчен кредит, съобщиха за "Девня нюз" от Апелативната прокуратура във Варна.     41-годишният подсъдим декларирал доставки, каквито не били извършвани в дружеството. Престъпната схема с цел приспадане на неследващото се ДДС започнала през май 2009 година и продължила да се прилага в дружеството до 2011-а с фиктивни доставки от различни фирми.  Ако бъде признат за виновен, Георги Чернев може да лежи в затвора о...