Пропускане към основното съдържание

"Лисичата опашка" отново стресна девненци в почивен ден (снимки)

Читателски снимки

Пореден случай на видимо замърсяване на атмосферния въздух с азотен диоксид документираха жители на девненския квартал "Повеляново", край който се намира южната индустриална зона на града. Източник на аномалията, заснета около 16 часа, е азотноторовият завод "Агрополихим". 

Справка в синоптичните платформи показва, че в района на Девня днес вятърът духа от изток-югоизток, което обяснява защо в следобедните часове на неделния ден хората в някои жилищни райони на града са усетили специфичен мирис, дразнещ лигавицата на очите и носа. Това обаче съвсем не означава, че замърсяването ще бъде официално регистрирано от екологичните държавни власти. 
Докато заводът е бълвал вредни вещества в атмосферата, на близкия стадион в квартал "Повеляново" се е играл мач между отборите на "Девня 2005" и "Атлетик" (Провадия). По време на загрявката футболистът Денис Куцаров-Джаро също е снимал аномалията. "Поне аз не усетих някакъв мирис и дразнене, защото вятърът духаше към Девня, а не към Повеляново", свидетелства спортистът пред "Девня нюз".
Повеляновци не за първи път стават свидетели на т. нар. "Лисича опашка". Това се случва при спиране и пускане в експлоатация на цеха за азотни киселини, както и при аварийни ситуации. От предприятието все още не са информирали обществеността каква е причината, довела до изпускането на вредни съединения. Засега не е ясно и какво сочат данните от собствените непрекъснати измервания на "Агрополихим".  
Въпреки че вече получи два последователни отказа, Община Девня продължава да настоява Министерството на околната среда и водите да премести автоматичната измервателна станция за мониторинг на въздуха в кв. "Повеляново". В момента съоръжението се намира в кв. "Река Девня", който е на 12 км от Индустриална зона – юг, а обхватът му е до 2 км. Дори вятърът да духа от изток-югоизток, както днес, това разстояние е достатъчно голямо, за да могат вредните аерозоли да се разсеят в атмосферата, преди да стигнат до станцията. Съществена подробност е, че допреди десетина години в Повеляново също е имало автоматична измервателна станция, която е функционирала паралелно с тази в кв. "Река Девня", но впоследствие е изчезнала безследно.

Коментари

  1. Дим от много токсичния,силно киселинен азотен диоксид!Горките хора,дишат си чрез него азотна киселина,дъжд от азотна киселина полива градините им...Някои хора в тази държава са за американски затвор-за по няколко стотин години!

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите