Пропускане към основното съдържание

Борба с яйца, конкурс за домашен козунак и концерт зарадваха девненци на Великден (снимки)


Много настроение и изненади поднесе Община Девня на своите жители и гости навръх големия християнски празник Възкресение Христово.  

За втора поредна година Великден в индустриалното градче се отбелязва на мегдана с богата празнична програма – от църковни песнопения през борба с яйца, конкурс за най-вкусен домашен козунак и разбира се, танцови и музикални фолклорни изпълнения с участието на местни и гостуващи състави.

Сред официалните лица на празнично декорирания площад бяха кметът на Девня Свилен Шитов, неговият заместник Донка Йорданова, секретарят на общината Елка Драгулева, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков и др.  
Площадът пред читалище "Просвета" започна да се изпълва с народ далеч преди настъпването на часа на народната веселба. Над 100 души се записаха за участие в борбата с шарени яйца, които Община Девня осигури за всички кандидати. Шестима пък се включиха в конкурса за най-вкусен домашен козунак.
Местният енорийски свещеник отец Никифор отслужи празнична литургия и преразказа сюжети от Светото писание за Възкресението на Божия син. 
Веднага след това на импровизираната сцена излезе кметът на Община Девня Свилен Шитов, който приветства множеството с "Христос Воскресе!"
"За мен е истинско щастие, че днес сме отново на площада, за да отбележим заедно най-големия празник на всички християни и най-великото събитие в човешкия род – възкресението на Божия син Исус Христос! Този ден носи със себе си обещание за мир и надежда. Той ни приканва да изпълним сърцата си с чисти помисли и благородни дела, да следваме пътя на добротата, смирението и разбирателството. Нека Христовото Възкресение донесе здраве и радост във всяко семейство и дом! Нека заедно, с постоянство и воля, да работим за един по-добър свят, по-добър живот и по-добро бъдеще за нас и за децата ни!", призова кметът на Девня. 
Свилен Шитов награди победителите в масовата борба с великденски яйца, в която първенец стана малката Стефани Георгиева. За нея и за нейните подгласници общината бе осигурила тостери, сокоизтисквачки, пасатори и други електродомакински уреди. 
С подобни подаръци си тръгнаха и призьорите в конкурса за най-добър домашен козунак, в който първото място спечели девненката Ана Иванова. След нея се класираха Веселина Стефанова и Дария Стоянова, които също успяха да впечатлят журито с вкусовите качества и външния вид на своите великденски сладкиши.   
Фолклорната част на празника откриха музикантите от гайдарски състав "Диньо Маринов" – Варна, които не само вдигнаха градуса на настроението, но и накараха множеството спонтанно да заиграе хоро. 
Последваха вдъхновяващи изпълнения на танцова формация "Войводи" – Варна и танцов клуб "Марциана" – Девня, които предизвикаха шумни аплодисменти. 
Участие в празничната програма взеха още малчуганите от детска градина "Незабравка" и детско-юношеският фолклорен ансамбъл "Девненче", които също обраха овациите на публиката. 
Великденският празник в Девня завърши с общоградско хоро, а на изпроводяк всички граждани получиха от общината по един козунак. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите