Пропускане към основното съдържание

Общината търси имуществена отговорност от бившия шеф на поликлиниката и МБАЛ - Девня

д-р Красимир Динков
Снимка: credoweb.bg

Да бъде подаден сигнал до Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и иск за причинени имуществени вреди от бившия управител на ДКЦ I и МБАЛ - Девня – д-р Красимир Динков. Това предложение на кмета Свилен Шитов бе гласувано единодушно от общинския съвет в индустриалния град на последното му за годината заседание. 

Основанията за тази мярка са натрупаните дългове от общо 450 хил. лева на двете дружества с общинско участие при 3-годишното управление на бившия шеф, който междувременно е получавал твърде неприлична за българския стандарт заплата. Отделно от това вътрешен одит е констатирал, че за периода 2013-2015 година в поликлиниката е извършвана незаконосъобразна дейност, която включва и липса на разходооправдателни документи, стана ясно от докладната на кмета. 

На последното си за годината заседание местният парламент одобри капиталовите разходи на общината за догодина

С пълния размер на целевата субсидия от държавния бюджет трябва да бъде ремонтирана сградата на бившата детска градина в кв. „Девня-1“, която да се превърне в обединен детски център за извънкласни дейности. Общината ще вложи близо 800 хил. лева собствени средства за реконструкция и модернизация на уличното осветление, за основен ремонт на тротоарните настилки, за изграждане и разширение на детски площадки, както и мултифункционално спортно игрище в двора на Дневния център за хора с увреждания.  
 В началото на сесията малчугани от детска градина „Незабравка“ огласиха залата с песни, танци и коледарски наричания, след което сурвакаха местните избраници за здраве и берекет.


Ще се закупят обществени тоалетни, тип „фургон“, които да бъдат свързани с мръсната канализация, или ще се ремонтират съществуващите градски нужници, които са в окаяно състояние. Основен ремонт ще бъде извършен и на три неизползваеми  общински жилища, които след това ще се отдават под наем. Бившата зъботехническа лаборатория в кв. „Химик“ трябва да се превърне в кризисен център за настаняване на бездомни хора, като за целта също ще бъде ремонтирана, обясни кметът Свилен Шитов.

За нуждите на общинската администрация ще бъде закупена компютърна техника, поне един нов автомобил, стопански инвентар и др. Близо 110 хил. лева са предвидени за изработване на Общ устройствен план на Девня. Ще се заделят и средства за закриване и рекултивация на депото за твърди битови отпадъци. Местният парламент прие и годишната план-сметка за сметосъбирането, извозването на боклука и други екологични дейности. 

„С общи усилия през изтичащата година успяхме да въведем Община Девня в нормален ритъм, за което голяма заслуга има и Общинският съвет“, отчете кметът. Той благодари на „старейшините“ за проявената отговорност в работата им с администрацията и ги покани на чаша шампанско.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите