Пропускане към основното съдържание

Девненецът, наръгал дете с нож, без малко да заколи и човек в гората

Диан Станков
42-годишният Диан Станков е човекът, наръгал с нож малко дете на ул. "Вълшебен извор" в събота, научи "Девня нюз". Това не е първото посегателство с хладно оръжие на психично болния мъж, разказа неговият съгражданин Юлиадин Маринов, който в средата на юни, навръх мюсюлманския празник Рамазан Байрам, се е разминал на косъм от смъртта.

Оказва се, че тъй както е развил психическо заболяване, а и има проблеми със слуха, Диан Станков е правоспособен шофьор и си кара колата на воля по девненските улици. Това е поредният пропуск в законодателството, който връзва ръцете на правоохранителните органи да действат според обществените очаквания. Засега обаче няма данни 42-годишният душевно болен мъж да е получавал агресивни пристъпи зад волана. 

Юлиадин Маринов
На 15 юни, няколко дни след като излязъл от психиатрията, Диан позвънил по телефона на своя приятел Юлиадин и му предложил да отидат до мотопистата край Девня, за да му даде да покара колата. 20-годишният младеж не се поколебал, защото шофирането му е тръпка, но все още няма нито книжка, нито кола. 

"Уговорихме се да се видим на кафе-машината на ул. "Просвета". Беше късният следобед, около 18 часа. Оттам с неговия "Опел" потеглихме към мотопистата. В един момент пристигнахме, той пи една енергийна напитка и започна да трепери, после сви един джойнт (цигара с марихуана – бел. ред.) и дръпна няколко пъти. Аз отворих вратата, за да си сменим местата, излязох навън и стигнах до шофьорското място. Тогава той извади нож, който не бих определил като джобно ножче, изскочи от колата и замахна към мен", разказа Юлиадин.

Младежът много се изплашил и тръгнал да бяга накъдето му видят очите. "Гони ме с ножа из цялата гора, след което се отказа, а аз се озовах на пътя. Тръгнах да вървя пеша към Девня и след 50-100 метра намерих телефона си, който бе останал в колата, разглобен на пътя", спомня си Юлиадин.   

Младежът веднага подал жалба в полицията, впоследствие наел и двама адвокати, но се оказало, че Диан не може да бъде подведен под наказателна отговорност, защото е освидетелстван като психично болен. Сега той отново е настанен в специализирано лечебно заведение, но по закон най-много след 6 месеца, и то ако разследващите са преценили, че по случая с детето на ул. "Вълшебен извор" е извършен опит за убийство, Диан ще бъде изписан и отново ще се прибере в Девня.  

"За съжаление няма никаква гаранция, че психическото му заболяване няма да се обостри под влияние на наркотици, алкохол или други фактори, които да отключат пак нагона му да убива. Говорим за един много сериозен проблем в нашата държава, който бихме определили като "бомба със закъснител", която може да се "взриви" навсякъде и по всяко време", коментираха случая юристи. 

Това е и единствената причина, поради която "Девня нюз" този път си позволява да разкрие самоличността на извършителя, защото информацията за психопрофила му би могла да се окаже полезна за опазването на живота и здравето на хората. А те са изложени на риск не по вина на Диан Станков или на правоохранителните органи, а на законодателя, който години наред неглижира проблема с психично болните "бомби със закъснител". 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите