Пропускане към основното съдържание

Учителка насажда омраза към най-популярната девненска медия

И учителката по физическо в СУ "Васил Левски" Боринка Йорданова влезе в ролята на "жертва" на фейсбук страницата "Девня – древна и съвременна". В пост, който е видим само за нейните приятели и ученици, педагожката зове за докладване на страницата и една от свързаните групи, тъй като те насаждали злоба, омраза и разединявали девненци – изключително удобна теза, която обаче ще трябва и да се докаже.  

Ще оставим настрана факта, че на дъщерята на г-жа Йорданова бе направена забележка да не употребява повече частицата "ма" в обръщенията си в групата "Забелязано в Девня", която е не по-малко "уважителна" от обръщението "Сашкеее" в настоящия пост на Йорданова.

На този фон учителката, която преподава по физкултура, много се била засегнала, че е наречена с книжовната дума "физкултурничка". Освен това се била възмутила от въпрос, съдържащ само обективни факти, към лицето Георги Димитров, което си позволи да заплашва администратора на "Девня -древна и съвременна". Тук е мястото да отбележим, че г-жа Йорданова е завършила и "Българска филология" в Шуменския педагогически институт и би трябвало да е наясно с функционалните категории на публицистичния стил, характерен за езика на медиите.

В обръщението си учителката чистосърдечно си признава, че моли приятелите си за нещо "толкова лично" и твърди, че админите насаждали злоба, омраза и интриги. Дори и в хипотеза, че книжовната дума "физкултурничка" е употребена в ироничен смисъл, този стилистичен похват, възприеман като тънка подигравка, в никакъв случай не може да се тълкува като насаждане на злоба и омраза и г-жа Йорданова ще трябва да докаже, че това не е така.

Интересно обаче коя е "насадената интрига"? По този повод учителката не прилага скрийншот, но пък не вярваме да е пропуснала "интригата" в "Забелязано в Девня", която "разединява" девненци. Очевидно за такава трябва да се възприеме ФАКТЪТ, че пенсионираният съпруг на г-жа Йорданова, който е бивш служител на МВР, работи и като инспектор в Община Девня, а за 7 месеца (от януари до юли 2018) е издал цифром и словом 15 (петнайсет) акта по Наредбата за обществения ред, като не се води статистика колко от тях са паднали в съда. Иначе простата аритметика показва, че през отчетния период г-н Йорданов е съставял средно по 2 акта на месец, докато девненци постоянно се жалват от нарушения, които снимат и споделят с възмущение.

В това време инспекторът Ангел Йорданов получава полицейска пенсия и заплата, а безработните девненци в трудоспособна възраст напускат града, защото работа за тях няма. 
Да, действително, в този случай може да се възприеме, че админите "разединяват" общността, защото се осветляват факти, които имат потенциала да настроят хората срещу семейство Йорданови, но не това е била субективната цел на въпросния пост, което е лесно доказуемо. Дано и г-жа Йорданова успее да обоснове тезите си по каузален ред, а не с плоски и мелодраматични внушения.  

"Девня - древна и съвременна" няма да падне на нивото на Боринка Йорданова и да призовава своите читатели да докладват профила ѝ, но ще сезира за случая Инспектората към Министерството на образованието, тъй като според нас учителката насажда омраза и провокира учениците си към деструктивни действия, които биха им създали лоши поведенчески навици.  

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите