Пропускане към основното съдържание

"Енерго-Про" бави строежа на новия търговски център в Девня (видео)

Процедурна хватка на компанията „Енерго-Про“, от чиито услуги за доставка на ток Община Девня наскоро се отказа, създава невъзможност за навременното изграждане на общинския търговски център в града, който по проект трябва да бъде готов до края на месеца. За това алармира кметът Свилен Шитов, който възнамерява да сигнализира за казуса Министерството на енергетиката, Комисията за енергийно и водно регулиране, както и Народното събрание. 
Причината за създалата се патова ситуация, която е на път да отприщи социално напрежение от страна на малкия бизнес, е, че от „Енерго-Про“, като собственици на електропреносните съоръжения, отказват да присъединят своевременно строителния обект към мрежата за ниско напрежение. По този начин се създава обективна невъзможност на фирмата изпълнител – „Солей 06“ ООД, да реализира в срок строително-монтажните дейности, които без съмнение изискват достатъчно мощна електроенергия.
Още на 26 октомври Община Девня е сключила договор с „Енерго-Про“ за присъединяване на строежа към мрежата за ниско напрежение, като за целта е заплатила и необходимата такса. Съгласно документа монополистът се задължава да свърже обекта с намиращия се на 50 метра разстояние трафопост и да монтира електромер. 
Въпреки че тази работа може да се свърши за няколко часа, две седмици по-късно от фирмата изпълнител на обекта са принудени да черпят ток от агрегат и от стълбовете за уличното осветление на общината, чиято мощност е недостатъчна, за да се извършват строително-монтажните дейности на пълни обороти. Така например заваръчните работи на площадката днес се осъществяваха с два уреда (електрожени) вместо с шест. „На нас са ни необходими поне 30 киловата мощност, а сега работим при едва 10“, оплака се надзорникът на обекта.
Оправданието, което изтъкват от „Енерго-Про Мрежи“, е, че съгласно сключения с Община Девня договор срокът за изграждане и въвеждане в експлоатация на присъединителните съоръжения е 3 месеца. Такива били вътрешните правила на предприятието. Излиза, че на монополиста му трябват 90 дни, за да опъне един кабел и да монтира един електромер. 
„Нееднократно съм водил разговори с различните отдели на „Енерго-Про“, които си прехвърлят топката едни на други и не поемат ангажимент да ни свържат към мрежата в най-кратки срокове“, заяви кметът Свилен Шитов. Той подчерта, че създалата се ситуация ще причини тежки имуществени вреди на малкия бизнес в града, при това в зимния сезон. „Искрено се надявам, че от „Енерго-Про“ ще вземат случая присърце. Става въпрос за общински обект, в който 14 фирми ще имат възможност да развиват търговска дейност след съответната процедура за отдаване под наем“, добави градоуправникът.
Той не се ангажира с конкретен отговор на какво се дължи бездействието на монополиста, от който зависи присъединяването на обекта към мрежата за ниско напрежение. Не изключи обаче причината за това да е станала възможността, от която се възползва Община Девня, да закупува електроенергия на свободния пазар, сключвайки много по-изгоден договор с друг доставчик на ток.

По темата:
"Енерго-Про" подложи Девня на безпрецедентен енергиен геноцид
Голяма авария остави половин Девня без ток, от "Енерго-Про" мълчат
Искри хвърчат от електропроводи в Девня, "Повеляново" потъна в мрак
Избиратели в Девня гласуваха с фенерчета заради аварии в мрежата на "Енерго-Про"
Късо съединение подпали съоръжение на "Енерго-Про" в Девня

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите