Пропускане към основното съдържание

Деца поругаха новооткрития възрожденски кът в Девня

Две малолетни лица – на 11 и 14 години, изтръгнаха релефни букви от възрожденския кът в Девня. Вандалското посегателство е извършено в сутрешните часове на 2 ноември – няма и ден след церемонията по откриването на шестте бюст-паметника. Изтръгнати са няколко букви от монументите на Христо Ботев, Панайот Волов и Георги Бенковски, както и от каменната инсталация с поантата на баладата „Хаджи Димитър“. 

Веднага след установяване на вандалското посегателство Община Девня и полицейското управление в града предприеха съвместни оперативно-издирвателни действия и днес извършителите на хулиганската проява бяха  идентифицирани. 

Това са двама братя с инициали М.Г. и Г.Г., които са добре известни на МВР. Децата имат тежка житейска съдба. Майка им напуснала семейството отдавна, като за тях се грижила единствено бабата, която починала. Бащата на двете момчета е многократно осъждан за кражби и е алкохолно зависим. 
Пред органите на реда децата са направили пълни самопризнания и са изразили съжаление за стореното. Те отричат някой да ги е подстрекал да извършат вандалската проява. По-малкото момче свидетелства, че неговият брат е дал идеята да си откъртят буквички и да си ги занесат вкъщи. Впоследствие орнаментите бяха предадени на общината, чиито служители днес ги залепиха обратно на липсващите места. 
Случаят е докладван на Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни лица, която трябва да определи какви възпитателни мерки да наложи на децата. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите