Пропускане към основното съдържание

Свилен Шитов: Спазваме поетите ангажименти за обновяване на Девня

Поехме и спазваме ангажимента си през 2017 година да започне видимото подобряване на средата, в която живеем. Изказвам благодарност към всички жители на общината за това, че проявиха търпение първо да погасим старите дългове, след което да започнем да обновяваме града. Това заяви кметът на Община Девня Свилен Шитов в предаването „Добро утро с БНТ2“, което днес се излъчва на живо от Девня.

Телевизионното участие на кмета съвпадна с още една новина – Свилен Шитов премина успешно във втория етап на конкурса „Кмет на годината“ и ще се бори за приз в три категории – „Кмет на годината“, "Tech City" и „Кмет на гражданите“. Градоуправникът сподели, че подкрепата, която получава от хората, му дава стимул и енергия да продължава напред в управленските дела.

Гласувайте за Кмет на годината във втория етап на конкурса
По отношение на проектите, по които общината работи за обновяване и естетизация на градската среда, кметът коментира, че се надява строящата се часовникова кула, която ще се намира в близост до изграждащия се търговски център от закрит тип на ул. „Просвета“, да се възприеме и утвърди като символ на града.
До 1 ноември – Ден на народните будители, в местността Разсадника, която общината възнамерява да превърне в съвременен градски парк, трябва да бъде открит паметен кът на шестима български революционери от епохата на Възраждането, заяви още Свилен Шитов.
По темата за чистотата на въздуха, която напоследък провокира реакции от типа „Гузен негонен бяга“ от страна на някои промишлени замърсители, най-безцеремонно нарушаващи екологичното законодателство, кметът потвърди констатацията на водещата Мариана Малева, че този въпрос е болезнен за всички девненци. Свилен Шитов припомни, че не от вчера общината се бори за по-чист въздух. „За съжаление и до момента държавата не е предприела действия относно нашите искания, затова свързахме официалния ни сайт със сървъра на автоматичната измервателна станция в кв. „Река Девня“, за да следим в реално време показателите за чистотата на въздуха“, обясни кметът. Той призова гражданите денонощно да подават сигнали в общината, ако се натъкнат на еконарушения, за да може администрацията да ги предава своевременно на оторизираните държавни органи в лицето на РИОСВ-Варна.

В предаването участва и Ивелина Йоргакиева - кмет на девненското село Падина, известно с многобройните си извори. „През тази година ще бъдат ремонтирани две от селските чешми, които се ползват най-много от хората. Надявам се в близко време да можем да възстановим и изоставената чешма в центъра на селото“, каза още кметицата. Тя разказа и интересни подробности за малко известната етнографска сбирка в Падина, която се намира в Клуба на пенсионера. „Колекцията ни е богата, събирана е изцяло от дарения на жителите на селото. Разполагаме със стан, с други предмети и традиционни облекла. Амбицията ни е да продължаваме да обогатяваме сбирката и да можем да я включим в културния план на Община Девня – да посрещаме туристи и да ги запознаваме с нашата история“, заяви Ивелина Йоргакиева.

За финал детският хор при Народно читалище „Просвета 1900“ с художествен ръководител Валентина Манолова изпълни на живо една много хубава и прочувствена песен за Девня, чийто автор на текста и музиката е педагогът Ангелина Милева.
Цялото предаване можете да гледате ТУК, девненското участие започва след 41'40"


Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите