Пропускане към основното съдържание

Кипренските самодейци омагьосаха Балкана с фолклора на Варненския край


Самодейците от Народно читалище "Христо Ботев-1927" – с. Кипра, община Девня, изпълниха автентични фолклорни песни и танци в сърцето на Стара планина. Изявата им бе в рамките на провелия се през уикенда в село Рибарица традиционен Празник на народния обичай и автентичната носия, чийто организатор e Община Тетевен. На сцената в историческата местност Костина, която е лобно място на революционера Георги Бенковски, кипренци претвориха майсторски фолклорното своеобразие на колоритното си село и спечелиха не само овациите на публиката, но и сърдечните комплименти на самодейни състави от други етнографски области на страната.
Въпреки ранното ставане, дългото пътуване и морната жега, млади и стари дадоха всичко от себе си, за да представят фолклора на Варненския край на необходимата художествено-естетическа висота. Веднага след слизането си от автобуса, осигурен от Община Девня, самодейците се събраха край живописния бряг на река Бели Вит и започнаха да репетират за сценичната си изява. 
"Самодивите" от танцов състав "Кипра" репетираха до последно
За фолклорния празник в Рибарица кипренци се готвеха усърдно и дълго време, а някои от тях, като например председателят на читалището Георги Гагов, не бяха мигнали от вълнение цяла нощ. 
Мъжка певческа група при НЧ "Христо Ботев - 1927"
Задължително условие за участие в конкурса бе съставите да представят само автентични песенни и танцови изпълнения от своя етнографски район, като същото изискване важеше и за облеклото на изпълнителите. Това наложи НЧ "Христо Ботев-1927" – с. Кипра да поръча за изработка нови народни носии, при това два вида, с които самодейците се изявиха за първи път публично на фолклорния фестивал в Рибарица. 
Изключително силно и въздействащо бе участието на ансамбъл "Кипра" с художествен ръководител Дияна Найденова, която е професионален хореограф. За разлика от други състави, които пяха и танцуваха на фона на записани мелодии, кипренци се изявиха изцяло на живо. 
Под съпровода на тъпан, гайда и акордеон колоритните баби от читалищната певческа група пяха народни песни, докато в това време чаровните изпълнителки от танцовия състав играха сложни и позабравени във времето кипренски хора́. 
Всички песенни и танцови изпълнения, с които самодейците от Кипра участваха на фолклорното събитие, са официално признати за автентични от Министерството на културата и са включени в списъка на живите човешки съкровища на ЮНЕСКО. Сред тях бе и една стара кипренска песен, която впечатли публиката със своята актуалност:

"Пара́та днеска света владее, който я няма, трудно живее. 
Пр.: Думбази-джамбази, карамели-бонбони, чоколади-мармалади, цели чукундури. 
През тази криза много измряха, останалите забогатяха.
Пр.: Думбази-джамбази, карамели-бонбони, чоколади-мармалади, цели чукундури..."

Участие във фолклорния фестивал взе и колоритната мъжка певческа група към НЧ "Христо Ботев-1927" – с. Кипра, както и местната народна певица Невянка Василева, чийто мощен и енергичен глас проехтя в Балкана. 
Народната певица Невянка Василева
След техните изяви на сцената отново излязоха изпълнителките от танцов състав "Кипра". За да удовлетворят още едно задължителното условие на конкурса – за музикално-танцово изпълнение от друга фолклорна област на България, самодейките изтанцуваха шопското "Зидарско хоро". За целта им се наложи да се пременят за броени минути и при полеви условия с характерни за Софийско народни носии.
"Зидарско хоро" в изпълнение на танцов състав "Кипра"
Всички колективни изпълнения на кипренските самодейци се отличаваха с пленителен артистизъм, виталност, идеален синхрон и симетрия на танца. Доказателство за тяхното силно въздействие бяха и нестихващите аплодисменти на публиката.
"Варненски танц", чиято темпоритмика се синхронизира и посредством удари с дървени лъжици
Своеобразният фолклорен фестивал в сърцето на Стара планина има конкурсен характер, а журито ще обяви резултатите за отделните категории, в това число и Голямата награда, в близките дни. Кипренските самодейци си тръгнаха от Рибарица с благодарствени грамоти, ведро настроение и очакване за отлични оценки.
Дияна Найденова, секретар на НЧ "Христо Ботев-1927" и художествен ръководител на съставите

Коментари







Популярни публикации от този блог

Инициативата „Подарък за всяко дете“ отключи още милосърдни жестове

Инициативата „Подарък за всяко дете“, която поде съпругата на кмета на Девня Свилен Шитов, провокира служители на „Солвей Соди“ да доставят в Пункта за дарение на дрехи и вещи за бита в квартал „Девня-2“ 40 торбички с лакомства. По този начин социално слаби родители, които избират коледен подарък от дарението на Николина Асенова-Шитова, могат да занесат вкъщи и комплект лакомства за своето дете.  Средствата за торбичките със солени и сладки изделия са осигурени от продажбата на ръчно изработени от персонал а на “ Солвей Соди“ декоративни елхички, които са били закупени от служители на „Технофос“, „Алифос“ и „Стройпродукт Крайчев“. Инициативата „Подарък за всяко дете“ на кметската съпруга се радва на голям успех. Почти всички детски играчки вече са в домовете на семейства в нужда. Към настоящия момент в своеобразния подаръчен кът са останали само бебешки играчки, съобщи социалният служител Снежана Дянкова.

Обвинител №1 на Девня се кандидатира за районен прокурор на Варна

Невена Илиева на церемонията по встъпването си в длъжност като административен ръководител на РП-Девня в присъствието на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Снимка: prb.bg (27.07.2016)  Настоящият административен ръководител на Районната прокуратура в Девня Невена Илиева е сред петимата кандидати за районен прокурор на Варна, след като доскорошният ѝ председател – Цветанка Гетова, бе освободена предсрочно от поста с решение на ВСС. Това става ясно от официалната интернет страница на висшия кадрови орган на съдебната власт, където са публикувани биографиите, концепциите за управление и декларациите за имотното състояние и произхода на средствата на участниците в конкурса.  Невена Илиева е завършила „Право“ в Юридическия факултет на Технически университет – Варна. Дипломата ѝ за средно образование е от СОУ „Стефан Караджа“ – гр. Каварна. Владее английски език на добро ниво. През годините е участвала в 8 семинара, свързани с професионалната ѝ дейност и кв...

Съдят варненски бизнесмен, укрил данъци в особено големи размери

На съд с обвинителен акт на Окръжната прокуратура във Варна е предаден управителят и съдружник в дружество с ограничена отговорност "Чернев клима", сега "Нико клима" ЕООД, Георги Чернев. Той избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – 187 142 лева. Престъплението по член 255, ал. 3 от Наказателния кодекс е извършено от подсъдимия като продължавано деяние чрез потвърждаване на неистина в подадени данъчни декларации за 13 отчетни периода. Така управителят на дружеството успял да приспадне неследващ се данъчен кредит, съобщиха за "Девня нюз" от Апелативната прокуратура във Варна.     41-годишният подсъдим декларирал доставки, каквито не били извършвани в дружеството. Престъпната схема с цел приспадане на неследващото се ДДС започнала през май 2009 година и продължила да се прилага в дружеството до 2011-а с фиктивни доставки от различни фирми.  Ако бъде признат за виновен, Георги Чернев може да лежи в затвора о...