По този начин девненци за пореден път доказаха, че тачат ревностно народните традиции и ги предават с любов и преданост на новите поколения.
В центъра на празничните събития в град Девня бе бабата на родените през миналата година тризначки – Миглена Владимирова, която участва в пресъздаването на обреда по израждане на бебето и поливане на бабата. Заместник-кметът Донка Йорданова честити празника на всички, за които новият живот е мисия и съдба, и дари ритуалното бебе-кукла с паричка.
Дейно участие в празника взеха малките самодейци при Народно читалище „Просвета“, които изнесоха богата фолклорна програма с песни, танци и буфосинхронични изпълнения.
Нотка модерност в отбелязването на празника привнесе състезание за повиване на новородено, а тричленно жури награди всички участнички, които се справиха блестящо.
Организатори на Бабинден в Девня бяха Народно читалище „Просвета“ и Дневният център за хора с увреждания, който бе домакин на събитието. Сред гостите бяха старата девненска акушерка Живка Маринова, общопрактикуващата лекарка д-р Росица Дойнова и жители на квартал „Девня-1“.
Секретарят на читалището Ваня Манолова поздрави всички, които уважиха празника, благодари на акушерките за неоценимата помощ през годините и пожела през Новата 2017 г. в община Девня да се родят много бебета.
Народните традиции се тачат ревностно в село Кипра. На Бабинден там стриктно бяха изпълнени автентични ритуали, като кадене на момите и булките за здраве и крадене на калпаци на момците.
Бабинден в село Кипра |
Специален гост на празника бе кметът на Община Девня Свилен Шитов, чиито корени са от село Кипра. В този край има още един интересен обичай – бабата акушерка винаги носи в себе си родилно коланче. На Бабинден в Кипра си пожелаха повече бебета, а веселието в селото ще продължи до след полунощ, обяви секретарят на местното читалище "Христо Ботев" Дияна Найденова.
Бабинден се явява своеобразен завършек на празниците, свързани с Рождество Христово, въпреки че обредността му е езическа. Той идва от далечните праславянски времена, но се е запазил през вековете и по време на Възраждането е бил изключително почитан.
Празникът включва три основни ритуала: къпане на малките деца от бабата; гощавка в дома на бабата; къпане на бабата или т.нар. "влечугане".
Празникът включва три основни ритуала: къпане на малките деца от бабата; гощавка в дома на бабата; къпане на бабата или т.нар. "влечугане".
Обредността на Бабинден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките, грижели са се за спасението на майката и бебето и са лекували всички детски болести в първите месеци след раждането.
Бабинден в село Кипра |
С възстановка на автентичен ритуал народният празник Бабинден бе отбелязан и в село Падина. На събитието присъстваха заместник-кметът на Община Девня Донка Йорданова и кметът на с. Падина Ивелина Йоргакиева. За празничната атмосфера допринесоха самодейците от местното читалище "Васил Левски".
Бабинден в село Падина |
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.